неделя, 30 ноември 2014 г.

ГАЗ ЗА ПИБ - ФБ - КАПТАЛ - 01.12.2014.

Газовата находка на ПИБ

Строителят на морския участък на "Южен поток" плати на банката рекордните 100 млн. евро за гора по пътя на газопровода

© Капитал

Още по темата

Новите независими членове на парламента могат да осигурят мнозинство на правителството и без Патриотичния фронт
30 ное 2014
Какво любопитно може да се намери в доклада за Оценка на въздействието на околната среда и социалната дейност на "Южен поток Транспорт"
30 юли 2014
Договор за строителството е подписан, а какво съдържа и дали е спряно действието му остава неясно
15 юни 2014
Директното спиране на проекта всъщност би увеличило щетите за България
13 юни 2014
Въпреки съпротивата на България Брюксел притиска "Газпром" да спазва европейското законодателство
24 май 2014

Линк досие

Газопроводът "Южен поток" започна като руско-италиански ...
Цялото досие


Късмет, спекулантски нюх или добри политически връзки. Това са три различни обяснения за най-големия удар на имотния пазар в последните години, но само едно е вярно. А топ сделката е за продажба на 165 декара гора от Първа инвестиционна банка (ПИБ) за 100 млн. евро на дружеството "Южен поток транспорт". Сменя се собствеността на земи по трасето на газопровода "Южен поток", точно на мястото, където тръбата излиза на българския бряг, южно от Варна. 
 
От тази сделка финансовата институция излиза с шесткратна печалба за малко повече от година единствено с цената на няколко съдебни дела. А "Южен поток транспорт" може да се чувства ужилена, освен ако причината да плати толкова висока цена за терена не е свързана и с други съображения.

За имотния пазар продажбата безспорно е най-голямата за 2014 г. Според участници на него платената за земите край Паша дере цена - 606 евро за кв. метър гора, също е невиждана до момента. Дори за Черноморието, където допреди години всяка педя бе буквално златна мина.

Обяснението е едно: банката застана на пътя на газопровода в точния момент, за да поставя условия, и вероятно със силен политически гръб, за да го направи.

Девет години по-рано

Предисторията на сегашната сделка започва през 2005 г. Тогава бизнесменът с ливански произход Газуан Шараф започва да изкупува земи край плажа Паша дере южно от Варна.

За по-малко от месец фирмата му "Шангрела" придобива близо 40 поземлени имота - земеделски земи и гори, в землището на квартал Галата. Броени дни след това земите са ипотекирани в Първа инвестиционна банка за 5.1 млн. лв., а малко по-късно същата година са окрупнени в три масива с площ съответно 79.3 дка, 64.4 дка и 21.7 дка.    

На пръв поглед целта на сделките е инвестиция в курорт или поне в подготовка на земя за такова строителство. Още повече че през 2005 г. всички искат да строят хотели и ваканционни имоти по Черноморието и цената на терените расте.    

Според източници на "Капитал" едва ли още по онова време Газуан Шараф (за него - в карето) е знаел, че през земите му ще мине тръбата на "Южен поток". Споразумението за проекта - между "Газпром" и италианската компания ENI, е от есента на 2006 г., а предпроектните проучвания на българска територия започват чак след 2008 г. За да инвестира сериозна сума с очакването някой ден оттам да мине газопровод, Шараф би трябвало да бъде безкрайно смел спекулант.

Има обаче и друго мнение. В разследване на сайта bivol.bg се твърди, че въпреки липсата на публична информация за "Южен поток" се е говорело и преди 2005 г. Още тогава районът около Паша дере е смятан за потенциално най-доброто място, където тръбата да излезе на брега заради плавния наклон на шелфа. Още повече че на същото място минава и газопроводът на шотландската компания "Петрокелтик България" от находището "Галата".

"Капитал" опита да се свърже с Газуан Шараф, но на телефоните за контакт на всичките му фирми отговарят счетоводна къща или частни домове.

В крайна сметка доколко първоначално Газуан Шараф е бил запознат с плановете за "Южен поток" е само детайл от последвалата сделка. По-важно е как банката се сдобива с имотите и какво следва от това.

През 2009 г., когато "Южен поток" вече е обект на междуправителствено споразумение между България и Русия, върху земите на "Шандрела" е наложена нова ипотека от ПИБ за двойно по-голяма сума отпреди - 12.4 млн. лв. Впоследствие собственик на компанията става кипърското "Тейлуинд трейдинг&инвестмънт лимитид", а Газуан Шараф за кратко остава управител.

По-интересният обрат обаче настъпва в средата на 2013 г., когато дружеството продава ипотекираните земи на Първа инвестиционна банка.

Няма коментари:

Публикуване на коментар